eram21
18 بهمن 1401 - 17:12

تاکید اژه‌ای بر حفظ آبروی افراد/ دشمن از لکه‌دار شدن آبروی افراد نهایت بهره‌برداری را می‌کند

رئیس قوه قضائیه گفت: باید نسبت به حفظ حرمت و حیثیت و آبروی افراد اهتمام ویژه داشته باشیم و توجه کنیم که دشمن از مواردی که منجر به لکه‌دار شدن آبروی افراد می‌شود، نهایت بهره‌برداری را می‌کند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای امروز (سه‌شنبه 18 بهمن) طی سخنانی در آیین افتتاح 22 پروژه عمرانی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ضمن تبریک اعیاد رجبیه و ایام‌الله دهه فجر و یوم‌الله 22 بهمن اظهار کرد: خدمت رساندن به مردم از بالاترین عبادت‌هاست؛ لذا ما نیز در این ایام فرخنده و مبارک  اعیاد دینی و ملی باید همت خود را در راستای خدمت‌رسانی به مردم مضاعف گردانیم.

رئیس قوه قضائیه با تبیین و تشریح وقایع منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) گفت: حضرت امام خمینی(ره) با اتکا به خداوند و اعتماد به مردم، این انقلاب اسلامی را به پیروزی رساندند و تثبیت کردند و امروز در گوشه و کنار دنیا ، انقلاب اسلامی نفوذ کرده است.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: امام خمینی(ره) اسلام ناب را احیا کردند و از زمان نهضت حضرت امام به این سو، گرایش به اسلام ناب در سراسر دنیا گسترش یافته است.

رئیس عدلیه با اشاره به اقدامات تحولی صورت گرفته در سازمان ثبت گفت: سازمان ثبت مرتباً در حال پیشرفت و تحول است و مستمراً شاهد بروز نوآوری در این سازمان در راستای خدمت‌رسانی به مردم هستیم. در این سازمان روحیه جهادی و مردمی حاکم است و این امر بسیار مقوله مهمی است.

وی در ادامه بیان کرد: با عنایت به اینکه تقریباً همه خانوارهای کشور به نحوی از انحا با سازمان ثبت سروکار دارند، لذا کارآمدی این سازمان و دقت و سرعت و صحت پیشبرد امور در این سازمان، در افزایش رضایتمندی مردم بسیار مؤثر است.

اژه‌ای همچنین بر بهره‌گیری هرچه بیشتر از فناوری‌های نوین جهت پیشبرد امور ثبتی و تسهیل خدمت‌رسانی به مردم از این طریق تأکید کرد.

قاضی‌‌القضات ضمن قدردانی از پیگیری و حساسیت رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک در مقوله تکمیل حدنگاری اراضی گفت: رئیس سازمان ثبت قول داده که تا پایان امسال حدنگاری اراضی را به یک نقطه قابل قبولی برساند؛ من نیز باید تأکید کنم که پیگیری و تکمیل مقوله حدنگاری، نیاز به همت مضاعف دارد چرا که تکمیل و‌ به سرانجام رساندن این موضوع، بسیار زمان برده است.

رئیس عدلیه ادامه داد: در راستای تکمیل و به سرانجام رساندن حدنگاری اراضی، بخش‌های مختلف قوه قضائیه باید به سازمان ثبت کمک کنند و چنانچه سایر دستگاه‌های مسئول در قضیه حدنگار، وظایف خود را به نحو مطلوب انجام نمی‌دهند، سازمان ثبت باید این موضوع را از طریق سازمان بازرسی و سایر بخش‌های ذی‌ربط در قوه قضائیه پیگیری کند.

اژه‌ای در ادامه با اشاره به اهمیت مقوله تکریم ارباب رجوع گفت: ما در همه بخش‌ها و مراکز قوه قضائیه باید در راستای تکریم ارباب رجوع تلاش کنیم و در مواجهه با مردم و مراجعان به دستگاه قضائی، صبر و حوصله و تدبیر به خرج دهیم و به رضایتمندی مردم عنایت ویژه داشته باشیم.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به مقوله مهم صیانت و‌ حفاظت از مجموعه و کارکنان آن گفت: در مواجهه با گزارشاتی که ناظر بر تخلف یا لغزش نیروهای زیرمجموعه به ما واصل می‌شود، باید به این نکته توجه کنیم که هر گزارشی لزوماً صحیح و درست نیست و ما نباید به صرف مندرجات یک گزارش، در قبال نیروی زیرمجموعه خود رویکرد سلبی اتخاذ کنیم؛ از آن طرف نیز نباید به کلی نسبت به آن گزارش واصله بی‌تفاوت باشیم؛ بلکه باید در خصوص گزاره‌ها و مندرجات آن گزارش به صورت مبسوط و کامل تحقیق کنیم.

رئیس دستگاه قضا بیان کرد: با کمال تأسف بعضاً در جامعه شاهد هستیم که با دروغ‌ها و تحریف‌ها و خلاف‌گویی‌هایی که انجام می‌شود فرد یا افرادی در گزینش یا انتخابات یا تصدی مسئولیت‌ها مردود می‌شوند.

اژه‌ای با اشاره به اهمیت حفظ حرمت افراد بیان کرد: باید نسبت به حفظ حرمت و حیثیت و آبروی افراد اهتمام ویژه داشته باشیم و توجه کنیم که دشمن از مواردی که منجر به لکه‌دار شدن آبروی افراد می‌شود، نهایت بهره‌برداری را می‌کند.

رئیس عدلیه ادامه داد: فرض کنید فردی دچار لغزش شد؛ آیا راه درست و صحیح آن است که این لغزش او را بر سر مناره فریاد بزنیم؟ یا مطلوب آن است که در خفا به او تنبه دهیم؟ بدون تردید با بردن حیثیت و آبروی افراد ولو فرد خطاکار، شرایطی را فراهم می‌آوریم که بازگشت او به جامعه سخت می‌شود و جامعه از وجود یک‌نیروی مؤثر محروم می‌شود و چنانچه آن نیرو ظرفیت لازم را نداشته باشد از ناحیه شیطان‌صفتان جذب می‌شود.

قاضی‌القضات با اشاره به اهمیت مقوله مبارزه با فساد گفت: باید به طور حتم با فساد برخورد کنیم و توجه داشته باشیم که فسادی مُسری است و اگر جلوی آن را نگیریم، از یک بخش به بخش‌های دیگر سرایت می‌کند؛ اما مبحث مهم دیگر در این قضیه آن است که این مبارزه با فساد باید اصلاح‌گرایانه باشد نه انتقام‌گرایانه و تخریبی؛ روش‌های برخورد با فساد مقوله بسیار مهمی است و باید به آنها توجه ویژه داشت.

رئیس قوه قضائیه در پایان بر اهمیت توجه و عنایت کارکنان و مدیران دستگاه قضائی نسبت به خانواده‌هایشان تأکید کرد.

افزایش 263 درصدی در صدور اسناد کشاورزی

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، حسن بابایی؛ رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک طی سخنانی اظهار کرد: امروز ما در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بر آن هستیم تا با اقدامات جهادی و خستگی‌ناپذیر علی‌رغم مشکلات فراوان اقتصادی، این سازمان را به یک مرجع مردمی و خدمت‌رسان تبدیل کنیم.

وی با اشاره به حرکت سازمان ثبت اسناد و املاک از ثبت سنتی به ثبت نوین، از ارائه 90 میلیون و 960 هزار و 504 خدمت ثبتی الکترونیک در 10 ماهه سال جاری خبر داد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 26 درصد افزایش داشته است.

بابایی ضمن اشاره به حدنگاری 98 درصدی منابع طبیعی و اقدامات جهشی در حدنگاری اراضی زراعی، عنوان کرد: صدور اسناد کشاورزی در 10 ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 263 درصدی داشته و امیدواریم تا پایان سال 1402 حدنگاری اراضی زراعی را به نقطه مطلوبی برسانیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک همچنین از صدور سند برای بیش از 70 درصد بافت‌های روستایی و شهرهای زیر 25 هزار نفر خبر داد.

وی با اشاره به رشد 324 درصدی صدور اسناد مالکیت به نام دولت در 10 ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، گفت: علی‌رغم برخی مقاومت‌های سرسختانه، امروز بیش از 90 درصد جزایر، تالاب‌ها و جنگل‌های کشور دارای اسناد حدنگاری هستند.

بابایی افزود: طی دو ماه گذشته با عملیاتی کردن نهضت خدمت‌رسانی به شهرستان‌های محروم و اعزام مدیران ستادی سازمان ثبت اسناد و املاک به این مناطق، بسیاری از مشکلات ثبتی در استان‌های اردبیل، بوشهر و کرمان مرتفع شد.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تا به امروز 34 واحد ثبتی به بهره‌برداری رسیده و به فضل الهی تا پایان اسفندماه با اضافه شدن 16 واحد ثبتی دیگر، مجموع واحدهای ثبتی احداث‌شده از سوی سازمان ثبت در سال 1401 به 50 واحد خواهد رسید.

همچنین در این مراسم روسای کل دادگستری استان‌های بوشهر و ایلام ضمن ارائه آماری از اقدامات و فعالیت‌های ثبتی در این دو استان، مطالب و نقطه‌نظرات خود را در بای برخی موضوعات ثبتی و قضائی مطرح کردند.

شایان ذکر است؛ در جریان این مراسم 19 پروژه عمرانی و 3 پروژه فناوری اطلاعات سازمان ثبت اسناد و املاک در استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان غربی، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، خوزستان، سمنان، فارس، قزوین، قم، کرمانشاه، گیلان، گلستان، مازندران، لرستان و همدان به بهره‌برداری‌ رسید.

گفتنی است؛ عملیات اجرایی 19 پروژه از پروژه‌های سازمان ثبت اسناد و املاک که امروز به بهره‌برداری رسیدند، در سال 1400 و عملیات اجرایی 3 پروژه دیگر نیز از سال 1399 کلید خورده بود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1025438